Quantcast
Channel: Erdei varázslatok
Viewing all 272 articles
Browse latest View live

Növények a mágiában: csalán (csípős)

$
0
0
Latin név: Urtica dioica
Nem: maszkulin
Elem: tűz
Égitest: Mars
Csillagjegy: kos, skorpió
Istenség: Thor/Donar
Felhasználható: gyógyítás, egészség, védelem, rontások ellen, féleleműzés
Virágnyelv:"utálatos vagy"
Vele álmodni:  jó egészség és jólét jele, ám ha megszúr, akkor csalódást és frusztrációt takar

Már az ókor óta (és valószínűleg az előtt is) gyógynövényként használták a csalánt; több görög és római író is említi. A szimpatikus gyógyítás elve alapján égések ellen és megfázáskor alkalmazták, például láz ellen, úgy, hogy a beteg testén hagyták, míg a növény el nem fonnyadt, amitől elvileg csökken a testhőmérséklet. De sok minden mást is kezeltek vele, többek között skorpiócsípést és kutyaharapást. Még az ókorban a frigidnek tartott nőket (és a magukat kellető nőstény háziállatokat) nemi szervük csalánnal való verésével próbálták „kezelni”. A magjáról pedig azt tartották, hogy megevésük szexhez vezet, illetve termékenységet ad (míg a gyökerét szerelmi varázslatokban használták). Egy, már nem olyan régi hit szerint pedig, a templomkerten gyűjtött csalán teaként elkészítve képes meggyógyítani a vízkórosságot.


Magát a csaláncsípést is többféle mágikus módon próbálták enyhíteni. Például a németek parajlibatop levelét rakták rá, ráolvasással kísérve, míg az angolok egy sóskafajta levelét tartották erre jónak (már a 13-14. században is), persze szintén egy kis varázsszöveggel.

Mindezeken felül nagyon jó tavaszi egészséghozó és azt megőrző ételnek tartották. Plinius (az idősebb) azt írja róla, hogy a germánok azért fogyasztják ekkor, hogy egész évben egészségesek maradjanak, de hasonló babonák később is megmaradtak, és külön napok meg voltak határozva arra, hogy mikor is kell megenni azt a bizonyos épen tartó egy-két levelet.

A germánok számára továbbá Thor/Donar szent növényének számított. A hit nem halt ki teljesen, csupán kissé újabb alakot öltve terjedt el: német, olasz, de még magyar területeken is azt mondták róla, hogy távol tartja a villámlást. A tiroliak pedig még nem is olyan régen vihar esetén a tűzre vetették, hogy az égi jelenség ne okozzon kárt nekik. Indiában már egy démon szimbóluma, és egy legenda szerint egy mérges kígyó csepegtette rá a mérgét, amitől aztán ilyen „szúrós” lett. Ennek ellenére azonban a gonosz ellenszerének mondják, és ezzel nincsenek egyedül.

A csalánt, csípőssége miatt, nagyon régóta tartják védelmező hatalmúnak. A már említett indiaiak a kezükben tartják szellemek ellen. Európában azt mondták róla, hogy aki magán hordja, az semmitől sem kell, hogy féljen. Cickafarkkal együtt viselve csökkenti a félelem érzetét az emberben, és lelki erőt ad. Indás pimpóval (Potentilla reptans) együtt pedig a szellemektől és a jelenésektől való rettegést szünteti meg. Ám a közemberek számára fontosabb volt, hogy jónak gondolták a jószág mágikus védelmére, vagy a boszorkányok tejjel kapcsolatos rontásai ellen. Több európai országban (köztük nálunk is) Szent János napján az istállók ajtaja felé akasztották, hogy oltalmat adjon. Ám mindezek ellenére a boszorkányok szintén hasznát vették a fáma szerint: belőle készítették bájitalaikat, illetve a keresztúton növő csalánok tanúi voltak a boszorkányok összejöveteleinek. Skóciában pedig azt mondták róluk, hogy ott nőttek ki, ahová a bukott angyalok először estek, vagy, hogy halott emberek csontjaiból lettek. Dániában is élt egy hasonló képzet, csak az ottani változat szerint a csalán ott nő, ahol ártatlan vért ontottak.

Pár jóslási módszert említenék még meg, amire a csalánt használták. Beteg emberek ágya alá egy fazék frissen szedett csalánt raktak, és ha a növények zöldek maradtak, akkor az ember felgyógyult, míg ha megbarnultak, akkor halált várt rá. Nőknek a csalánra kellet vizelni, és a növény elhervadt tőle, akkor a hölgy bizony már nem volt szűz. Egy másik változat szerint a nő vizeletét rá kell önteni, és ha elhervadt, akkor terméketlen volt az illető.

A modern mágikus praktikákban Scott Cunningham óta sokan átkok ellen, illetve azok megtörésére és visszaküldésére használják. Ezért vagy ember formájú rongybabákat tömnek meg vele, vagy magukon hordják, esetleg szétszórják a ház körül. 


Források:
Donald Watts: Dictionary of plant lore
Scott Cunningham: Cunningham's Encyclopedia of Magical Herbs
Marcel De Cleene, Marie Claire Lejeune: Compendium of Symbolic and Ritual Plants in Europe
Cora Linn Daniels, C. M. Stevans: Encyclopedia of Superstitions, Folklore, and the Occult Sciences of the World

Növények a mágiában: gyermekláncfű

$
0
0
Latin név: Taraxacum officinale
Nem: maszkulin
Elem: levegő
Égitest: Jupiter vagy a Nap
Istenség: Brigid, Helios, esetleg Hekaté
Felhasználható: jóslás
Virágnyelv:"hűséges vagyok hozzád"
Vele álmodni: szerencsétlenség jele

A hozzá kapcsolódó néphit nagy része a növény bolyhos termésgömbjeivel való jóslások körébe tartozik. A magokat lefújva és a tövön maradt magokat megszámolva megtudhatjuk, hogy mennyi az idő, hány évig fogunk még élni, hány év múlva fogunk megházasodni, hány gyerekünk lesz, hány bűnt követtünk el, mennyit hazudtunk aznap, vagy gyerekek esetén, hogy hány nap múlva fogják megverni a szüleik őket legközelebb. Ha egy fújásra minden mag elszáll, az egy jó történés előjele is lehet. Az amerikai gyerekek valaha háromszor fújtak rá, hogy megtudják, az anyjuk akarja-e őket: ha minden mag eltűnt, akkor a válasz nemleges. Egy másik erről a területről való módszer szerint, minden fújásnál az abc egy betűjét kell mondani, és amelyiknél elfogynak a magok, az lesz a kedvesünk nevének a kezdőbetűje. Azt is érdemes lehet megjegyezni, hogy milyen irányba szállnak a magok, mert arra találjuk majd a szerencsénket.A magokkal a távol lévő kedvesünknek is üzenhetünk: a szeretett személy irányába fordulva gondoljuk el, milyen kedves szavakat mondanánk neki, majd fújjunk rá a gömbre. Ha pedig azt is tudni szeretnénk, hogy akinek ezt az üzenetet küldjük, még nem feledkezett-e meg rólunk, akkor fújjunk rá még egyszer, és ha marad mag a száron, akkor az illető továbbra is szeret minket. A modern hagyományokban hasonló módszerrel kívánságok teljesülését próbálják elérni az emberek.
A gyermekláncfűvel való jóslás egy földhöz ragadtabb formája a növény virágának és termésének a viselkedéséből következtet az időjárásra. Így, ha reggel 8-ra teljesen kinyílnak a virágai, akkor szép napra számíthatunk, míg ha 9 órára sem teszik ezt meg, akkor célszerű esernyőt vinnünk magunkkal. A virágok, mint már talán sejthető, eső közeledtével összezárulnak, míg a néphit szerint szintén ezt jelzi, ha a maggömb "szőrei"összeragadtak, vagy ha szélcsend esetén is elszállnak.
A növény vízhajtó hatású, aminek hála Európa nagy részében ágyba vizelést okozó növényként ismert. A gyerekeket igyekeztek óvni tőle, hiszen elvileg az érintése, a magjainak lefújása, vagy az ágyba tevése is ágybavizelést idéz elő. Míg Anglia egyes helyein pedig ezen hit fordítottja létezett: azon gyerekek, akik a virágait megkapják, egy évig nem vizelnek be.
Amulettként is szolgálhattak az első virágai. Aki pl. meglelte az első hármat belőle, az egész éven jó egészségnek örvendhetett. Továbbá a kertünkben legelőször kinyíló szála elrakva gazdag termést biztosít. Aki pedig a jövőbelijéről szeretne álmodni, az egy levelét tegye a párnája alá éjszakára.
Az ír néphitben Brigidhez, illetve Szent Brigittához kapcsolják, míg Skóciában Bride növényének számít, tejet adó mivolta révén. A 19. században élt Gubernatis Helioshoz és a Naphoz kapcsolta. A 17. századi John Evelyn pedig salátákról szóló könyvében (mely egyébként az első ilyen írás volt) azt említi meg róla, hogy Hekaté a vele készült étellel kínálja Theseust. Ebből, kissé szabadosan kikövetkeztette Scott Cunningham, hogy ez a növény szent az istennőnek, amit aztán sok más mai mágiagyakorló átvett. Míg a gyermekláncfű ételként való fogyasztása valóban több évezredes hagyománnyal rendelkezik, ám Hekatét és ezt a növényt az ókori források nem említik együtt.
A modern mágikus gyakorlatban azt tartják róla, hogy a gyökerének a főzete növeli a pszichikus erőinket, míg ugyanez, gőzölögve az ágyunk mellé téve vonzza a szellemeket. A ház északnyugati sarkában elásva pedig kedvező szeleket hoz.
Egy szintén nem túl régi legenda szerint pedig, a gyermekláncfű a tündérekből lett. Réges-régen ugyanis, a föld tele volt elfekkel, gnómokkal és tündérekkel. Ám az emberek számára ezen lények láthatatlanok voltak, így folyton rájuk tapostak. Ezt megelégelve, az elfek a sziklák mögé bújtak, a gnómok a föld mélyére menekültek, ám pár, a napfényt szerető tündér sárga ruhát öltött, és a föld színen maradt. Belőlük lett a gyermekláncfű.


Források:
Vivian A. Rich: Cursing the Basil: And Other Folklore of the Garden
Richard Folkard: Plant Lore, Legends, and Lyrics
Donald Watts: Dictionary of plant lore
Scott Cunningham: Cunningham's Encyclopedia of Magical Herbs
Cora Linn Daniels, C. M. Stevans: Encyclopedia of Superstitions, Folklore, and the Occult Sciences of the World
Catherine Yronwode: Hoodoo Herb and Root Magic: A Materia Magica of African-American Conjure

Erdő Szelleme Fesztivál

$
0
0
A hétvégén abban a megtiszteltetésben volt részem, hogy segédkezhettem az Erdő Szelleme Fesztivál lebonyolításában. 


Fantasztikus kis csapat gyűlt össze, akikkel öröm volt eltölteni ezt a röpke másfél napot.






Arról nem is beszélve, hogy milyen gyönyörű arcát mutatta az Erdő körülöttünk. Az Ő közreműködésével sikerült olyan növényekkel is megismerkednünk, mint a farkasölő sisakvirág, a kapotnyak, a holdviola, a baracklevelű harangvirág, a csalánlevelű harangvirág, a hagymás fogasír, az erdei szélfű, az erdei tisztesfű, az erdei gyömbérgyökér, a piruló hunyor, a kakicsvirág, a nehézszagú gólyaorr és a szagos müge. Mindezt aztán még megkoronáztuk egy amulett készítésével és pár előadással is, melyek során én az álommunkáról és a helyszellemekről is szóhoz jutottam.


A sötétség leereszkedésével eljött a rituálé ideje is, mely során a dob és különféle fúvós hangszerek hangja repített közelebb minket az erdei szellemekhez. De szerintem a körülöttünk szárnyaló szentjánosbogarak is segítettek a dologban...


Másnap a szerelmi mágia és az afrodiziákumok rejtelmei következtek, amit aztán megtetőztünk egy jó kis krémfőzéssel. Végezetül pedig szertartásosan is elbúcsúztunk az Erdőtől, és lassan mindenki hazaindult.

Megújul a blog!

$
0
0



Az utóbbi év igen gyér termést hozott bejegyzések szempontjából itt a blogomon. Ennek pedig az általános való életbeli problémákon és elfoglaltságokon kívül az volt a fő oka, hogy az utóbbi öt év alatt ide írtak egy részétől már csak a fejemet fogom. Amikor anno az első írásaimat jelentettem meg az interneten, még a képzeteim jobbára illeszkedtek az újboszorkány mozgalmakban általában fellelhetőkhöz. Vagyis én is elismertem a nyolc wicca-eredetű ünnepet, a mágikus energiák létét és hasonló dolgokat. Ma már mindezt nem vallom, ami miatt olyan érzésem van, hogy tévesen hitegetek mindenkit, aki csak a régi, ilyen témájú bejegyzéseimet olvassa. Így odáig jutottam, hogy vagy végleg befejezem az írást, vagy teljes felújítást végzek. Végül a megújítás és az elfogadhatatlan részek kijavítása mellett döntöttem, remélem a többség örömére.

Az első nagy változás, mármint a kinézeten kívül, az oldalakat érinti. Akik szemfülesek, azoknak már feltűnhetett, hogy a megfeleléseknek szentelt oldalt eltűnt és helyette a tartalma a grimoire részre került. A növények a mágiában is kiegészült egy bevezető-magyarázó résszel. Míg az archívum oldalt teljesen kitöröltem, és az onnan még menthetőnek talált részeket majd külön bejegyzésként fogom közzétenni a jövőben. De egy vadonatúj oldalt is közzétettem, tudástár címen, melybe az eddigi 4 oldal kategóriáiba nem sorolható írásaimat próbáltam összerendezni. A második változás pedig bizonyos régebbi bejegyzések kitörlése, vagy átírása. A főbb átírásra került cikkeket majd újra meg fogom jelentetni, de több darab is már a kukában végezte.

Összességében két alapvető dolgot próbálok meg ezentúl is, csupán jobban elkülönítve, bemutatni a blogomon: a régi animista, pogány-, mágikus- és boszorkányi hagyományokat, illetve a mai modern gyakorlatokat ugyanezen témákban. Ebből a boszorkányság témája fog talán a legjobban átalakulni. A wiccát és a boszorkányságot eddig is igyekeztem elválasztani, de most már igyekszek majd különbséget tenni az újboszorkányság (vagyis a modern, 20-21. századi, magukat boszorkánynak nevező személyek gyakorlata) és a történelmi boszorkányság között. Ezenkívül még a mágiával foglalkozó régebbi bejegyzések szorulnak majd nagyobb átalakításra. A mágia alapjait leíró részben bemutatott népi, mechanikus módon működő varázslási módot nem tartom működőképesnek, ám a régi (és sok helyen a mostani) idők gyakorlatait elég pontosan összegzem bennük néprajzi művek alapján, így nincs szívem kitörölni őket. Helyette majd, az újboszorkányság és történelmi boszorkánysághoz hasonlóan megpróbálom bemutatni a mágia másik nagy módját, melyben az ember vagy a saját szabad lelke, vagy egy szellemi lény segítségével végzi tevékenységeit.

Remélem ezen átírások nem csak az én lelki békém megteremtésének lesznek segítségére, hanem az Olvasóim is lelnek bennük valami hasznosat!

Halloween 13 éjszakája (2016)

$
0
0


Mint sok éve már rendszeresen, az ilyen idő tájt induló, 13 részes sorozatot Erdész barátommal közösen bocsátjuk útjára. Egészen Halloween-ig, minden nap egy újabb kapcsolódó, rövid érdekességet mutatunk be, kissé kötetlen formában. Az írásokat felváltva tesszük közzé, és minden második nap a másikét osztjuk majd meg.

A kezdeményezés régi jó célja, - amellett, hogy szeretnénk megismertetni Olvasóinkat a mondakör érdekességeivel – bemutatni, hogy a hazánkban nagy divattá vált „pogány” acsarkodás ellenére dolgozhatunk együtt, egymást segítve is, és ha két ember ugyanazzal a témával foglalkozik, nem kell feltétlenül egymás ellenségeivé, vagy konkurenseivé válniuk.

Halloween, mindenszentek, halottak napja, vagy Samhain?

$
0
0


Halloween: október 31 éjszakája. Eredeti angol formájában Hallowe’en, azaz All Hallows’ Even, szó szerinti magyar fordításban mindenszentek estéje. Maga az ünnep a hivatalos katolikus mindenszentek időpontjához kötődik, de a hagyományainak jó része visszanyúlik a régi kelták nyár végét jelző ünnepéhez. Mai minőségében leginkább az USA általi közvetítésével került hozzánk, ahová eredetileg a skót és ír bevándorlók vitték be és terjesztették el. Azonban megjegyzendő, hogy még az amerikai Halloween itthoni elterjedése előtt is ismertek bizonyos helyeken nálunk egy, vagy a halottak napját, vagy a mindenszenteket megelőzően, a halottak estéje névre hallgató éjszakát, melyen (Halloween-hoz hasonlóan) a holtak szellemei hazalátogattak az élőkhöz. 

Mindenszentek: november elseje. Egy katolikus keresztény ünnep, amely alatt azon szenteket tisztelik, akikről az év folyamán nem emlékeznek meg külön ünneppel. A vallásos életet élt, majd haláluk előtt és után csodákat tevő szentek imádata a régi, kereszténység előtti Európa (többek között a) halott ősök felé való tiszteletének az egyik keresztényiesített hagyatéka. Magyarországon csak a keresztény hitre való áttéréssel és a szerzetesek kitartó térítő munkájával terjedt el ennek a napnak a megtartása. Az ekkori hagyományok sem kimondottan magyarok, hanem megegyeznek a környező népek szokásaival, sőt, ha kereszténység előtti elemeket keresünk bennük, akkor még csökevényesebbek is, mint más nemzeteké. 

Halottak napja: november másodika. A népi gyakorlatban Európa szerte (sőt, még az Amerikai kontinensen is) ez a nap gyakran összemosódik a mindenszentekkel, és a halottakról már általánosan november elsején megemlékeznek. Viszont a vallási naptárban másodika van elrendelve, mint az elhunytakért való misézés és imádkozás időpontja.

Samhain: október 31. napnyugtájától november elseje napnyugtájáig. Modern neopogány ünnep, melyben általánosan a holtakról és az ősökről emlékeznek meg. A név a régi ír forrásokból van kölcsönözve, és jelentése „a nyár vége”. Több hagyományban is ez jelenti a vallási újévet, valamint a fő férfi istenség időszakos halálának az napját.

Tehát: a Halloween egy csökevényes és sokszorosan átértelmezett maradványa a régi Brit-szigetek kelta nyár végi ünnepének. A mindenszentek és a halottak napja egy keresztény köntösbe bújtatott túlélése a régi korok halottakról való megemlékezéseinek. A mai Samhain pedig egy modern interpretációja azon kereszténység előttinek vélt elképzeléseknek és tradícióknak, melyeket eddig fel tudtak fedezni az emberek a ránk maradt forrásokban.

Salem igaz története

$
0
0

Közös sorozatunk mai epizódja az Erdész munkája. 
Az 1600-as évek végén történt, Salem Village-ben, hogy néhány unatkozó kislány úgy döntött, azt állítja a közelben lakókról, hogy megrontották őket. Persze az eseményeket valós, vagy valósnak tűnő rohamok és látomások is alátámasztották, melyeket szerencsétlen módon még a helyi orvos is boszorkányságként azonosított. Az amúgy is instabil közösség tagjai váratlanul nagy jelentőséget nyilvánítottak a lányok szavának, ahol a kormányzó nélkül maradt területen ex lex az egyház volt az úr.
A vádlottak száma egyre csak gyarapodott, miként a perekbe bevont terület is nőtt. Lassan megtelt minden környező település - köztük Boston - összes börtöne is a boszorkánynak kikiáltott emberekkel.
Amikor végre új kormányzó került a térség élére, a nyomás hatására megindította a pereket.
Férfiak, idős nők, de még pici gyerekek is a vádlottak között voltak. Összesen 20 ember halt meg - egy kínhalállal -, köztük egy pap és egy rendőr is, akik csupán ellenálltak az őrültségnek.
A perek 1693 elején fejeződtek be, amikor a környék tiszteletesei egyhangúan álltak ki amellett, hogy inkább ússza meg tíz boszorkány, minthogy egy ártatlan lélek is elvesszen.
A foglyokat még '94 márciusáig nem engedték el, és sokaknak vagyonát, földjét sosem adták vissza.
2001-ben nyilvánították végül az áldozatokat ártatlannak, noha már néhány évvel később a kormányzó imákat és böjtöt rendelt el, hogy jóvá tegyék a történteket.
Noha ismét a butaság eklatáns példájával találkozhatunk ebben a történetben, ám azt meg kell jegyezni, hogy a közhiedelemmel ellentétben nem voltak a térségben boszorkányégetések, és nem volt több száz halálos áldozat (bár vádlott igen).

Día de los Muertos

$
0
0


A Día de los Muertos, avagy halottak napja, az egyedi mexikói elnevezése ennek az ünnepnek, vagy mindenszenteknek. Az időpontja, hasonlóan az európai halottak napjához november elseje és másodika között változik, ám vannak olyan részei is az országnak, ahol három halottak napját is ismernek: nov. 1. az angelitos-ok (halott gyermekek) napja, nov. 2. a természetes halált haltaké, nov. 3. pedig az erőszakos halálban elhunytaké. Az ünnep hagyománya a ma mexikóiaknak számító emberek keresztény hitre való áttérésével terjedt el, spanyol közvetítéssel, viszont az őslakosok a saját halottakhoz kötődő szokásaikat is beleszőttek az ekkori ünnepségekbe.
A fő képzet ezen nappal kapcsolatban (hasonlóan Európához), hogy a holtak ilyenkor hazalátogatnak. Ezért a mexikóiak ezen a napon, vagy előtte nem sokkal megtisztítják és feldíszítik a szeretteik sírjait, hogy azok hazaérve lássák, készültek az érkezésükre. A sírokat gyertyákkal, virágokkal (a legkedveltebb erre a nagy büdöske, Tagetes erecta, melyet flor de muerto, az a halál virágának is hívnak, és a használatát még az azték időkre is vissza szokás vezetni), esetleg a halott kedvenc dolgaival, ételeivel. Éjszaka egész estés virrasztásokat is tarthatnak. Ezenkívül vagy odahaza, vagy a templomban, esetleg a temető közelében ofrenda nevű ideiglenes oltárokat szokás állítani a megboldogultnak, rajta a fényképével, személyes tárgyaival, virágokkal, ételekkel, italokkal, gyertyákkal és füstölőkkel. Ezek az oltárok aztán a holtakkal való kommunikáció fő színterei lesznek.
A külföldieknek talán legjobban feltűnő része az ünnepnek a halál és a holtak calavera (csontváz) formájában való megjelenítése, és a hasonló öltözékekben való alakoskodás. De a calavera jelenthet még egy tipikus, ilyenkor mind az élőknek, min az eltávozottaknak felajánlott koponya formájú édességet is.
Amit viszont fontos megjegyezni, hogy az ünnepnek nem létezik egy, Mexikó minden területén alkalmazott formája, sőt, régi időkre visszanyúló hagyományai ellenére, egyes helyeken majd csak a 20. századi katolikus térítés nyomán kezdték el megtartani.

Zombi por

$
0
0

Közös sorozatunk mai epizódja az Erdész munkája. 

A történészek zöme egyetért abban, hogy a zombi-legenda Haitire vezethető vissza. A helyi folklór rengeteg mesét őriz arról, hogy mire használta a "bokor", a vudu-varázsló a feltámasztott hullákat.
Még a '80-as években készült egy feltáró vizsgálat (1982., W. Davis), mely kifejezetten a Haiti központú zombi mítoszt vette górcső alá, és a kutatók több olyan személlyel is találkoztak, akik több tíz évig éltek rabszolgaságban, miután a kórházi dokumentumok tanúsága szerint halottá nyilvánították őket.
A vizsgálat célja az antropológiai irányon túl az is volt, hogy ha egy olyan drogra bukkannak, amellyel ilyen érzéstelenítő és mély altató hatás fejthető ki, akkor azt gyógyászati alkalmazásba is vonják.
A kutatók feltárták, hogy a bokor egy bizonyos port alkalmazott a hatás kiváltásához, melynek egyik alapanyaga a tetrodotoxin, ami egy gömbhalfélében megtalálható neurotoxin, és azonnali bénulást okoz.
Davis csapatának feltételezése szerint, akinek valamilyen formában beadják ezt a port (pl. belélegezve), az tetszhalott állapotba kerül, és a műszereknek igencsak híján lévő helyi kórházakban könnyedén halottnak nyilvánítják. Ezután a hullaházból kicsempészve, erős drogok hatása alatt dolgoztathatják az áldozatot évekig.

Nos Calan Gaeaf

$
0
0


Nos Calan Gaeaf, avagy tél estéje, a wales-i elnevezése október 31-e éjszakájának. Mint oly sok máshol is, Wales-ben is úgy tartották, hogy ilyenkor feltárultak a sírok, és a holtak újra a földet járták. De itt nem csak tőlük kellett tartani, hanem mindenféle más természetfeletti lény is ilyenkor kóborolt az éjszakában, pl. Hwch Ddu Gwta (a kurta farkú koca), aki elvileg még a legerősebb embert is képes volt megrémíteni.
Szokásokat tekintve, az egyik legjelentősebb mozzanat ilyenkor a közösségi tüzek gyújtása volt. A fiatalok összegyűltek, és mindenféle könnyen és nagy mennyiségben hozzáférhető dologból (szalma, hanga, rekettye, páfrány, stb.) nagy máglyákat raktak, amik körül aztán táncoltak és nagy zajt csaptak. A tűzön, miután kicsit leégett, burgonyát és almát is sütöttek, míg a belerakott csonthéjasok égésének milyenségéből jósolni próbáltak (ha fényesen égett, az jó előjel volt, ha viszont nem, akkor halál vált a tűzbe rakóra). Aztán majd a tűz leégése után mindenki gyorsan hazasietett, félve attól, hogy útközben szellemekkel, vagy kísértetekkel találkoznak.
Szintén a falvak ifjai ajtóról ajtóra járva mindenkihez bekopogtak, és egy kis versecske elmondása fejében ajándékokat (gyümölcsöket, diót, mogyorót) követeltek.
Mindenféle jóslás is kötődött ehhez az éjszakához. A templom kulcslyukán belesve meg lehetett látni, hogy ki hal meg jövőre. A tűzbe dobott csonthéjasokhoz hasonlóan, akár a borostyánlevelek égéséből is ómeneket tudtak kiolvasni. Ha sikerült úgy megpucolni egy almát, hogy a héja egy csíkban jöjjön le, akkor abból meg lehetett próbálni kiolvasni a jövendőbelink nevének kezdőbetűit. Ezek a jóslások pedig sokszor a nagy család, vagy a kisebb közösség együtt eltöltött estéjének a mulatságai voltak.

Zenék a halloween-i vacsorához

$
0
0
 
Közös sorozatunk mai epizódja az Erdész munkája. 
 
A tökéletes hangulathoz megfelelő zene is kell. Ha már az ételhez és a tennivalókhoz adtam néhány tippet, akkor most segítenék egy kicsit a zeneválasztásban is, pár elsőrangú és ideillő zeneszámmal.

Bevallom, minden évben óriási gonddal válogattam össze a legjobb zenéket, ám idén találtam egy remek, 3 órás összeállítást, így gondoltam, legyen:

Jó szórakozást kívánok!

A boszorkányság meghatározása felé

$
0
0
Ez a bejegyzés a Boszorkányság meghatározása, definíciója című írásomat váltja fel.



Ida Rentoul Outhwaite
Sokan sokféleképpen határozzák meg, hogy ki is a boszorkány és mi is a boszorkányság. A mai újboszorkányoknál jellemző, hogy saját érzéseik alapján definiálják ezt a „mesterséget”, aminek hatására olyan dolgok kerülnek kijelentésre, mint hogy a bölcsesség, az Univerzummal egyként való lét, a mindennapi tudatos életmód jelenti azt, hogy valaki boszorkány. Ezek nagyon szép elképzelések, de amint jobban belegondol az ember, rájön, hogy e kritériumok nagyon sok minden másra is vonatkozhatnak. A másik nagy csoport a mágia gyakorlását érti boszorkányság alatt, ami megint nem elég pontos meghatározás, hiszen rengeteg hagyomány része a varázslás, amik attól még határozottan elhatárolódnak a boszorkányságtól. A problémát tovább fokozza az is, hogy még a boszorkányüldözéseket és a boszorkányság néprajzát tanulmányozó tudósok sem értenek egyet abban, hogy hogyan is lehetne meghatározni a boszorkányságot, habár náluk  azért leggyakrabban a mágikus úton való rontást szokás boszorkányságnak nevezni.

A történelmi adatok alapján az embereket boszorkánysággal vádló falusiak szerint valaki attól lett boszorkány, hogy valamilyen úton-módon mágikusan kárt okozott egy, vagy akár több embernek (aki elvileg azt nem érdemelte meg). A boszorkányok által előidézett baj azonban nagyon sokféle módon következhetett be. Vannak forrásaink konkrét, varázseszközökkel (bábukkal, főzetekkel, elátkozott tárgyakkal) elvégzett rontásokra, ám ami még gyakoribb, hogy a boszorkány csak megfenyegeti a kárvallottat (valamilyen sérelem miatt), ami után annak valami baja esik. Ilyenkor a boszorkány és az ember kára között a kapcsolat teljesen fiktív, csak a vélt rontást elszenvedő, vagy az ő rokonai fejében létezik, a valóságban pedig semmilyen mágikus történés nem áll mögötte. Ilyen esetekben a boszorkányok kilétét mindig egy közösség döntötte el, esetleg egy boszorkányazonosítással foglalkozó tudósember/asszony, nem pedig maga a "boszorkány". Ezt a gondolatot tovább folytatva pedig eljuthatunk arra a következtetésre, hogy boszorkányok nem is léteztek, csak olyan emberek, akiket a közösségük boszorkányként azonosított.

Ha a periratok azon részét nézzük, ahol olyanokat vádoltak, akik ténylegesen valamilyen varázslással kapcsolatos dolgot is műveltek, a vádlottak szinte kizárólag nem boszorkányként azonosították magukat, hanem javasasszonyként, táltosként (féltáltosként), füves emberként, bábaként, vagy csak olyan egyszerű személyként, aki megtanult valamilyen mágikus módszert és azt hajlandó volt másoknak is megmutatni. Az ő bűbájos gyakorlatuk felölelhetett mind gyógyító, mind rontó módszereket, és a közösségük általában csak akkor fordult ellenük, ha a beígért gyógyítás nem sikerült. A hozzájuk hasonló füves- és tudósemberek a 21. században is léteznek a hagyományos közösségekben, és a periratokhoz hasonlóan kimondottan elhatárolják magukat a boszorkányoktól, akiket az ördög cinkosainak, vagy egyszerűen csak gonosz és veszélyes embereknek tartanak.

Különlegesebb a helyzet, amikor a boszorkányok mint éjszakai, vagy túlvilági rontó démonok jelennek meg az emberek látomásélményeiben, (rém)álmaiban. Ez egyrészt egy hosszú folyamat kulminációja, melyben a valaha nem-emberi ártó szellemi lényeket fokozatosan elkezdték egy adott mágikus képességgel rendelkező emberek manifesztációjának tekinteni. Ez a képesség pedig a szabad lélek a kiküldése volt (melyet ma divatosan asztrális projekciónak neveznének). Azt szinte biztosan tudhatjuk, hogy még jóval a keresztényi boszorkányüldözés megkezdése előtt is léteztek olyan személyek, melyek úgy gondolták, hogy éjszakánként képesek valamilyen (jó, vagy még inkább ambivalens) szellemek csapatával lélekben útra kelni, házakat meglátogatni, lakomázni és ünnepelni. Egyes forrásokban olyat is lejegyeztek, hogy voltak olyan személyek, akik olyan szellemekkel utaztak éjszakánként, akik nem voltak épp a legjobb szándékúak és ártottak az embereknek (pl. a strigák). A keresztény egyház tanításainak hatására aztán (mely szerint minden szellem ördögi volt) a jó és nem kimondottan jó lények mind démoniak lettek, a csapataikban látható emberek pedig mind gonosz boszorkányok. Persze az emberek eleinte sokszor továbbra is jónak, sőt angyaloknak, vagy szenteknek gondolták azokat, akikkel ilyen élményeik során találkoztak. Egy német esetben pl. a vádlott bevallotta, hogy ő éjszakánként ugyan a szellemek csapatával utazik, de azt is kijelentette, hogy ő a jókkal tart (akiket angyal vezet), míg a boszorkányok a rosszakkal. Ebből a szempontból tehát létezhettek boszorkányok, akik olyan személyek voltak, melyek ezekkel a nem-keresztényi túlvilági lényekkel találkoztak álmaikban és látomásaikban.

Még egy fajta „boszorkányt”szeretnék bemutatni, ezúttal a tanult ideológiák szemszögéből.  A keresztény tudósok szerint attól lett valaki boszorkány, hogy mágikus hatalomért cserébe paktumot kötött az ördöggel. Az ördög pedig a teológusok szemében minden olyan szellemi lényt jelentett, melyet nem ismert el hivatalosan az egyház, vagy amit nem szent életű személyek láttak (habár a vallásosság sem garantálta ezt feltétlenül…). Így keveredhettek démonidézés, vagy akár kimondottan ördögimádás gyanújába a tanult mágiát végző személyek, akik gyakorlatának szerves részét képezte, hogy szellemeket, angyalokat, vagy éppen ténylegesen démonokat evokáltak. De nem csak a tanult, hanem a népi mágiát űzők között is akadtak olyanok, akik különféle szellemekkel (familiárisokkal) dolgoztak, melyek az egyház szemében persze démonoknak, vagy magának az ördögnek számítottak. Így pl. skót perekben nem egyszer előfordul, hogy míg a boszorkánysággal gyanúsított személy arról beszél, hogy egy-egy tündérrel, vagy holt szellemmel milyen kapcsolatot ápolt, addig azt a vallatói úgy értelmezik, mintha egy démonnal közösködött volna (ezt ahhoz hasonló szófordulatok is tanúsítják a periratokban, mint: "az ördög, akit a tündérek királynőjének nevez"). Ezek a személyek megint csak nem feltétlenül tartották magukat boszorkánynak, habár a keresztény ördöggel való lepaktálás sztereotípiájának terjedésével egy idő után már az emberek is tényleg kezdték azt hinni, hogy ők bizony a démonokkal szövetkeznek és igen is boszorkányok.

Mint ebből is látszik, nem könnyű meghatározni a történelmi adatokból sem, hogy ki volt boszorkány és ki nem. Amit viszont fontos belátnunk, hogy a boszorkányságot nem lehet egy adott ősi mágikus kultusz fennmaradásának tekinteni. Helyette sokkal inkább arról van szó, hogy a kereszténység előtti Európa varázslóinak, javas embereinek és samanisztikus mediátorainak a gyakorlata fokozatosan megváltozott az egyház által az emberekre kényszerített ideológiáknak hála. E szerint, a növényeket ismerők, a mágiát űzők, a szellemekkel kapcsolatot tartók és/vagy éjszakai lélekutazásokban résztvevők azért, hogy a keresztényi képzeteket valló közösségekbe tudjanak illeszkedni, fokozatosan elhagyták a kétesebb tulajdonságait, „csak” javassá válva. Ezzel párhuzamosan persze azok, akik megmaradtak az ilyen „démoni” praktikák mellett, elkezdték önmagukat is boszorkánynak tekinteni, hogy az évek múlásával és a szkepticizmus növekedésével fokozatosan eltűnjenek és csupán legendák és mondák szereplőivé váljanak. 

Visszatérve a meghatározás problémájára, a fentiek alapján tehát mikor is volna valaki boszorkánynak nevezhető? Első kritérium a képesség arra, hogy az ember látomásélményeket tudjon átélni. A második pedig az ambivalens, nem-keresztényi szellemek, vagy a saját kiküldött lélek által elvégzett tudásszerzés, esetlegesen általuk való varázslatok végzése. Ezt aztán kiegészítheti még a növények ismerete, a különböző tanult és népi mágikus módszerek alkalmazása, esetlegesen a jóslás. Persze ha a mai újboszorkányok gyakorlatát megvizsgáljuk, a két feltétel megléte jobbára hiányzik (tisztelet persze a kivételnek), így ebből a szemszögből ők vagy 20. századi kitalációkat, vagy a régi javasok és tudósok (mint mágikus tudással rendelkezők, nem mint az akadémiai tudományokban jártasak) hagyományát viszik tovább. Ami persze rokon a boszorkánysággal, de nem feltétlenül az. Sokak nem érzik szükségét ennek a megkülönböztetésnek, ám én nem tartozom közéjük. Szerintem tartozunk legalább ennyivel mindazon ártatlan népi mágiát űzőknek, bábáknak, füves embereknek és javasoknak, akik nem tartották magukat boszorkánynak mégis meghaltak annak a vádjával. Nincs semmi baj azzal, ha az ember ezen személyek hagyományait őrzi a mai világban, sőt, nagyon is dicséretes dolog, ameddig nem tesszük ugyanazt, mint üldözések áldozatainak vádlói, és nevezzük őket boszorkánynak.


Válogatott források:
Jeffrey Burton Russell: Witchcraft in the Middle Ages
Norman Cohn: Európa démonai
Joyce Froome: Wicked Enchantments: A History of the Pendle Witches and Their Magic
Wolfgang Behringer: Shaman of Oberstdorf: Chonrad Stoeckhlin and the Phantoms of the Night
Pócs Éva: Élők és holtak, látók és boszorkányok: mediátori rendszerek a kora-újkori forrásaiban
Carlo Ginzburg: Éjszakai történet: a boszorkányszombat megfejtése
Carlo Ginzburg: The Night Battles: Witchcraft and Agrarian Cults in the Sixteenth and Seventeenth Centuries
Emma Wilby: Cunning Folk And Familiar Spirits: Shamanistic Visionary Traditions In Early Modern Witchcraft and Magic
Emma Wilby: The Visions of Isobel Gowdie: Magic, Witchcraft, and Dark Shamanism in Seventeenth-Century Scotland
Alan MacFarlane: Witchcraft in Tudor and Stuart England: A regional and comparative study

Egy újabb amulett Halloween éjszakájára

$
0
0
 
Közös sorozatunk mai epizódja az Erdész munkája. 
 
Halloween minden pillanata arról szól, – illetve annak profanizált megfelelője – hogy megvédjük magunkat, családunkat, házunkat, vagy jószágunkat a Túlvilágról ilyenkor könnyűszerrel átlépő szellemektől. Erre szolgál a töklámpás, a zajongás, vagy éppen az ijesztő álruhák, de ennek egy klasszikus módja az alábbi amulett elkészítése is.

Hozzávalók:
  • 9 üres csigaház
  • 27 csepp forrásvíz
  • Papír, vagy fa doboz
  • Fekete festék
  • Haj és köröm

Elkészítés:
A csigaházakra egyenként cseppentsünk három cseppet a forrásvízből, és tegyük ki a mindszentek előtti utolsó telihold alá egy éjszakára.
Ezután helyezzünk beléjük egy kevés hajat és körmöt (de csakis azét, aki használni fogja).
Fessük feketére a dobozt kívülről (de csak kívülről).
Zárjuk bele a csigákat.

Halloween éjjelén, ha a lelkek megrémítenének, csak rázogatnunk kell a dobozt, ami majd elriasztja őket.

Magyar halottak napi szokások

$
0
0



A magyar mindenszentekhez és halottak napjához kötődő szokások elég gyérek. Nagy részük az ekkor végrehajtott egyházi liturgiákhoz kapcsolódik, másik részük a sírok karbantartásához, harmadik részük pedig a holtak etetéséhez.
Az „összes többi” kategóriába tartozó szentekért és a holtakért tartott miséken való részvétel ugyan már nem igazán divatos, de valaha ez is az ünnep szerves részét képezte (mármint a katolikusok számára, illetve általánosan a reformáció előtt). Sokszor a pap vezetésével a temetőkben is imádkoztak, általában a holtak üdvösségéért, vagy akár külön-külön egy-egy elhunyt lelkéért. Az egyházhoz kötődött az ekkori koldusoknak adott ételosztás is, amit vagy a templomból, vagy a temetők környékén vezettek le. Erre a célra külön mindenszentök kalácsa, kúdúskalács, stb. elnevezésű süteményt, vagy cipót is készítettek bizonyos országrészeken. Ételeket viszont kihelyezhettek a sírokra is, felajánlásként a halottnak. Ám gyakrabban odahaza az asztalra készítettek kenyeret, rétest, pogácsát, kalácsot és bort az asztalra az ilyenkor hazalátogató szellemeknek lefekvés, vagy templomba menetel előtt. Az így megmaradt ételt másnap vagy megették, vagy elosztották a szegények között. Ez a szokás egyébként Európa jó pár más országában is ismert a halottak napjával kapcsolatban.
A sírok gondozása, rajtuk mécsesek gyújtása és a virágokkal díszítésük az a része az ünnepnek, amit még ma is a legtöbben ismernek és gyakorolnak. Érdekesség, hogy a gyertyák sírokon való gyújtását sok helyen a reformátusok nem gyakorolják, mivel azt katolikus szokásnak tartották. Ám gyertyákat nem csak a temetőkben, hanem a házak ablakaiban, az asztalokon, vagy az éjszakára a holtaknak kitett étel mellett is szokás volt gyújtani. A virágokkal való díszítés pedig a 19. század második felében terjedt el, német hatásra.

Egy recept Halloween estéjére

$
0
0






Közös sorozatunk mai epizódja az Erdész munkája. 

Az elmúlt négy év receptjeinek sikere után, idén ismét bemutatok egy Halloween-i ételt.
Íme a földes kukac Hallo módra!
Az elkészítés igen egyszerű. Felfőzünk zselatint a zacskón szereplő mennyiségű vízzel, majd belecsöpögtetünk piros és zöld ételszínezéket, hogy szép barnák legyenek a kis gilisztáink.
Ezután szívószálakat összekötünk egy kötegbe, és beleállítjuk egy tálba, majd beleöntjük a folyadékot még forrón.
Hagyjuk kihűlni, aztán pár órára hűtőbe tesszük, végül a gilisztákat egyesével kinyomjuk a szívószálakból, egyetlen húzó mozdulattal.
A kukac barna kekszmorzsán tálalva a legínycsiklandóbb!

Jó étvágyat kívánok!

Egy kísértethistória: A fa szelleme és a halott ember

$
0
0



Közös sorozatunk mai epizódja az Erdész munkája. 
 

Lourouer-Saint-Laurent-ben, La Châtre kantonban történt egyszer, még az 1800-as évek végén, hogy egy férfi kivágott egy fát az udvarán, mert az zavarta őt.
Ezután lefeküdt aludni, de az éjszakája maga volt a pokol. Ezt követően pedig minden éjfélkor három erőszakos kopogásra ébredt, amely úgy tűnt, hogy még az ajtót is betöri. 
A kakas első kukorékolásáig pedig folyton hallotta a balta csapásait, panaszos sóhajjal vegyülve.
Hat hétig hallotta a zajokat, majd egy reggel holtan találták.
A ház későbbi tulajdonosai azóta is beszámolnak arról, hogy minden éjjel kopogást hallanak, és évente egyszer, a férfi halálának évfordulóin balta csapásait.
Egyébként a fák szellemeit sokfelé félték. Például Somersetben - ahol a köd asszonya is tanyázott - szintén voltak fa szellemek, melyek közül néhány igencsak baljóslatú volt.
A nemrég kivágott tölgyesekről azt tartották, hogy dühös faszellemek kísértik a helyeket, és a helyiek messze elkerülték napnyugta után.
A füzekről azt vélték, hogy sötétben az ember után mentek és motyogtak, a nyírek pedig már egyenesen a halál fájának számítottak. A "Fehérkezűnek" nevezett mocsári szellemről is úgy gondolták, hogy egy nyír-irtásból származik.

A kísértethistória Claude Lecouteux, The Secret History of Poltergeists and Haunted Houses: From Pagan Folklore to Modern Manifestations című gyűjtéséből származik.

Szemelvények korábbi halloween-i cikkeinkből

$
0
0

Nagyon boldog Halloween-t!

$
0
0

Akár Halloween-t tartasz, akár Samhain-t, vagy éppen a Holtak ünnepét, Mindszenteket, esetleg az új évet köszöntöd, nagyon sok boldogságot kívánok Neked és Szeretteidnek!
 
Köszönjük, hogy az elmúlt 13 éjszakát velünk töltötted!
 
Üdvözlettel: Virág

A mai újboszorkányságról

$
0
0


A boszorkányság manapság sokakat vonz és az újboszorkány mozgalmaknak hála több, magát boszorkányságnak nevező gyakorlat is született az elmúlt évtizedekben. Ezek közül egyik sem ugyanaz, mint a történelmi boszorkányság és nincs egy olyan ismert fajtája sem, ami a régi korok hagyományainak a közvetlen túlélése lenne; bizonyos modern válfajoknak pedig az égvilágon semmi köze sincs a múlt tradícióihoz. Mindenesetre, a mai "boszorkányságnak" három fő ága van: a wicca vallás vonzáskörébe tartozó irányok, a tradicionális boszorkányság gyűjtőnév alá eső vonalak, valamint az „eklektikus”, jobbára egyedül dolgozó boszorkányok népes tábora. E három ág között vannak hasonlóságok és különbségek is, melyek aránya sokszor csak az adott gyakorló saját rendszerén múlik.
 
A wiccát eredetileg Gerald Gardner tárta a nagyvilág elé, és ő maga is állította össze, saját, illetve mások munkáiból. Gardner és kortársai még általánosan boszorkányságként utaltak a wiccára (ezt egy ma már rég tévesnek bizonyult történelmi teóriára alapozva); mai megkülönböztetésre a kettő között csak akkor merült fel a szükség, amikor a wiccával nem rokon irányzatok is kezdtek teret nyerni.  Az eredetileg (és bizonyos hagyományoknál még ma is) szigorú beavatási rendszerrel és titoktartással övezett wiccát a tagjai a kezdetektől egy vallásnak mondták, mely aspektusa ma is az egyik legfőbb ismertetőjegye. Az évek múltával az eredeti csoportokból (covenekből) kiváló, és/vagy a témában könyveket író tagoknak hála, a wicca lassacskán szinte teljesen megnyílt a nagyközönség és magányosan gyakorlók számára is az „önbeavatás” feltalálásával. A 20. század vége környékén többé-kevésbé az eredeti alapokra visszanyúló, ezerarcú wicca jön létre, egyes válfajaival már hivatalosan bejegyzett vallásként fellépve, mely büszke arra, hogy nincsenek kőbe vésett szabályai, mármint a gyakran annak mondott „te ne árts soha, azt tégy, mit akarsz!”-on kívül. Vannak köztük határozott hittételekkel rendelkező csoportok, de a kisebb közösségek és egyéni gyakorlók leginkább a saját szívük kedve szerint válogatják össze saját változatukat. Általában jellemző ezen irányzatokra a duális világszemlélet, egy Istennő és egy Isten elismerésével (melyből az Istennő sokkal hangsúlyosabb lehet), illetve más pogány istenségek is valamilyen szinten valósnak minősülhetnek számukra. Szinte mindannyian elismerik a közösen évkeréknek (the wheel of the year) nevezett nyolc ünnepet (vagy szabbatot), illetve kiemelt napoknak számíthatnak még számukra a teliholdak is. A wicca fontos részét képezi még a mágia, melynek működését jobbára divatosan energiák és rezgések segítségével magyarázzák. Aztán még egy további szabállyal igyekeznek a jó cselekedetekre rábírni az embereket: sokak szerint bármi, amit elvégzünk, az háromszorosan visszaszáll ránk - tehát ha jót varázsolunk, azt háromszoros jót hoz és fordítva. A varázsaltok és az ünnepek, rituálék fontos része számukra a mágikus körök kivetése, sokan pedig egy Árnyak könyvének nevezett könyvbe, vagy jegyzetfüzetbe gyűjtik össze mágikus tudásukat. Aztán, a kezdeti, Gardner általi téves bemutatásnak hála, ma is sokan hajlamosak wiccát a „boszorkányok vallásának”, vagy csak egyszerűen boszorkányságnak nevezni (ahol a boszorkány nem más, mint a wicca vallás egy hívője), nagyon is helytelenül, hiszen a történelmi boszorkányság soha nem számított vallásnak, sőt a legtöbbjük hithű keresztény volt a boszorkányüldözések során megölteknek. Mindenesetre, hivatalosan bejegyzett wicca vallási közösség Magyarországon is működik.



Amint a wicca elkezdett terjedni Angliában, más, magukat családi hagyományokhoz tartozó boszorkányoknak vallók is megjelentek a színen, akik boszorkányság változata nem mutatott különösebb rokonságot a wiccával. Az ilyen, wiccához nem köthető irányzatokat ma közös néven tradicionális boszorkányságnak nevezzük. Ők a 90-es évek óta kezdtek el igazán ismertek lenni a mágikus (és kevésbé mágikus) körökben, és azóta egyre gyarapodik a táboruk. Ezen gyakorlók között is vannak szigorú struktúrával és hagyományokkal rendelkező csoportok, de a többség megint csak maga állítja össze a saját boszorkányságát egyéni elképzelései és tudása szerint. Amire viszont általában ügyelni próbálnak, hogy minél régebbi, történelmileg megbízható forrásokból dolgozzanak, minél hasonlóbban ahhoz, ahogy a múlt idők boszorkányai és főként a tudós emberei is űzhették a varázslataikat. Itt már tényleg nem ismernek el semmilyen morális szabályt, sőt, inkább abban hisznek, hogy a megfelelő helyzetben az átkok és a rontások is megengedettek. Habár vannak vallásos és spirituális oldalai ennek a vonalnak is, de ez már "csupán" egy gyakorlat. Persze itt is akadnak, akik különféle pogány isteneket imádnak, vagy egy, a wicca isteni párjánál valamivel (jóval) sötétebb vonásokkal rendelkező istent és istennőt, ám magát az Ördögöt/Lucifert is szolgálhatják (igaz nem éppen keresztényien értelmezve). De ehhez még hozzá adódik az ősök komoly tisztelete, illetve a boszorkány saját lakóhelyén élő természeti szellemek és más természetfölötti lények szolgálata is. Esetleg az olyan nyalánkságok is, mint a szellemidézés, a nekromancia, az állati csontok szertartási célokra való gyűjtése, vagy a mérgező növényekkel való munka. A mágiát ezen személyek is gyakorlatuk szerves részének tekintik, ám náluk már nagyobb hangsúlyt kapnak a szellemek segítségével végzett varázslatok, míg a mágikus körök használata visszaszorul. Ünnepek tekintetében nem létezik egységes képzet, helyette minden gyakorló igyekszik a saját népe hagyományainak és a lakóhelye évszakainak megfelelő éves fesztiválokat kialakítani. Hangsúlyosabb szerepet kapnak még a megváltozott tudatállapotokban végzett munkák is, mely során a gyakorlók a túlvilággal kommunikálnak (vagy legalábbis próbálnak).


A harmadik kategóriába tartozók nem wiccának, csak boszorkánynak nevezik magukat, ám ha a munkájukat megvizsgáljuk, akkor gyakran fel fognak tűnni a wicca, a New Age és a neopogányság hatásai. A legtöbben követik az évkereket, egy istennek, vagy egy isteni párnak hódolnak, esetleg a „te ne árts” szabályt is vallják, sokszor a háromszoros visszatérés tanával. Mindezek mellet a mágiagyakorlatuk teljesen eklektikus lehet, modern kvantum-képzetektől az ókori istenek varázslatokban való felhasználásáig. Ezen gyakorlóknak sokszor még a csillagos ég sem határ, hiszen akár a felsőbb dimenziók atlantiszi angyalai is tökéletesen megférnek számukra a rúnák ismeretével és az amerikai őslakosok füst általi megtisztító szertartásaival, vagy a buddhizmus tanaival. Mint talán ebből is látszik, általában erős a populáris ezoterika és okkultizmus hatása, melyek kiegészítődnek még különféle vallások és eszmerendszerek elgondolásaival. Itt a fő szabály, hogy nincs szabály, és azt veszed bele a gyakorlatodba és hívod boszorkányságnak, ami csak elnyeri a tetszésedet. Vagy aminek csak tetszenek a rezgései.

Nos, nagy vonalakban ilyen módon lehet csoportosítani azokat, akik ma magukat boszorkánynak nevezik. Azt viszont szeretném kiemelni, hogy ez egy önmeghatározási forma, ahol valaki boszorkány volta attól függ, hogy ő maga boszorkányként azonosítja-e önmagát. Vagyis egy teljesen önkényes rendszerről van szó, de hát a mai boszorkányság már csak ilyen. És épp ezért nehéz egy konkrét meghatározást adni rá, hiszen mindenki saját érzelmei és gondolatai szerint szokta meghatározni, hogy mi is az. Ez egyrészt fantasztikusan sokszínű gyakorlatokat szül, másrészt viszont épp ez az öntörvényűség adja (többek között) azt a sok ellenségeskedést, ami az ilyen körökben elő szokott fordulni. Mert addig minden rendben van, amíg csak ott járunk, hogy te is boszorkány és én is boszorkány, de amint az egyik fél a másik számára egy kedves dolgot máshogy gondol, máris utáljuk egymást.

Potpourrik a mágiában (átdolgozott verzió)

$
0
0


Maga a potpourri egy illatos növényekből, szirmokból, levelekből, magokból és fadarabokból álló keverék. A potpourri lehetséges elődei már léteztek az ókorban is, de a készítésük a reneszánsz alatt érte el a csúcspontját. Ekkoriban e keverékeket a levegő tisztítására használták, de néhány receptnek betegségek terjedését gátló hatást is tulajdonítottak. Ezeket mágikus célokra nem alkalmazták, kimondottan ilyen típusú felhasználásuk Scott Cunningham könyveiben merül fel először. Mr. Cunningham azt tételezte fel, hogy a potpourri ereje az illatában van, melynek már a belélegzése is mágikus hatásokkal jár, amit az csak még tovább fokoz, hogy így a varázslatot, az illatmolekulákkal együtt, a saját testünkbe vesszük. 

A mai gyakorlók kimondottan ajánlják őket egy otthon, vagy egy szoba légkörének megváltoztatását célzó varázslatokhoz, mivel ezen mixtúrákat eleve hasonló célokra tervezték, ha kicsit földhöz ragadtabb céllal is. Másik lehetséges alkalmazásuk szerint egy dobozban, vagy más, légmentesen lezárható helyen kell őket tartani, és naponta kinyitni őket, belélegezve illatukat és elképzelve varázslatunk célját. Egy harmadik modern módszer szerint, elég a mixtúrába belerakni egy tárgyat pár napra, hogy az „feltöltődjön” a megfelelő mágikus erőkkel.  Nyitott edényekben is szokás persze őket tárolni, naponta megkeverve őket, hogy az illatuk újra felszabaduljon, illetve háromhavonta újat készítve belőlük – ezt a módot főként hosszú távú célokra ajánlják (pl. otthon védelme, egészség, szerelem vonzása). Jó légáteresztő zacskókban a ruhák közé is be lehet rakni őket a szekrénybe, hogy az illatuk egész nap veled tudjon maradni (ezt javasolják pl. vonzóbbá tételért). A potpourrikat egy vízzel teli edényben a tűzhelyre is tehetjük, ahol így azok míg forrásban vannak még intenzívebben bocsátják ki illatukat. Ezen esetben, vagy egy-egy különleges alkalomra még nem száraz növényi anyagokból is készíthetünk keveréket, igaz a nyers hozzávalók miatt az igen rövid életű lesz.

Megoszlanak a vélemények arról, hogy hogyan is nyeri el mágikus tulajdonságait egy potpourri. A mágia mechanikus elképzelését vallók szerint, a hozzávalók eleve mágikusak voltak, a keverék összetétele csak specifikálja, hogy milyen hatást is fejtsen is. Ezen elképzelés szerint elég elkészíteni a potpourrit, és valami olyan helyen elhelyezni, ahol az kifejtheti tulajdonságait. Ezt néha pontosítják azzal, hogy az ilyesmik azért lesznek varázslatosak, mert kimondottan mágikus céllal, intencióval készítettük el őket. Egy másik feltételezés szerint a lényeges lépés a késztermék szavakkal való „elvarázsolása”, hogy az tisztában legyen azzal, milyen célra is kell, hogy kifejtse mágikus erejét. Megint másik elképzelés szerint, ezt az „elvarázslást” még ki kell egészíteni egy „energiákkal való feltöltéssel” is, ugyanis ez a mozzanat adja majd a mágikus hatalmát a keveréknek. Egy újabb elgondolás alapján egy felsőbb erőhöz (istenséghez, szellemhez) kell az "elvarázslás" során petíciót intézni, hogy majd az ő ereje által működjön a varázslat, mások szerint pedig (és az én véleményem alapján is) a hatásósság érdekében a felhasznált növények szellemét érdemes megszólítani.

Bármi is legyen az igazság a potpourrik mágikus erejére vonatkozóan, az biztos, hogy az illatok nagy hatással tudnak lenni ránk. Hiszen a szaglás igen fontos szerepet játszik az emberiség életében, és vele együtt a szagok is: hatással vannak a hangulatunkra, emlékeket idézhetnek fel bennünk, éhségérzetet kelthetnek, sőt még az ételek íze sem ugyanaz nélkülük. Egyesek már ezt az „aromaterápiát” is varázslatnak mondanák, míg mások (mint én is) egyszerű pszichológia reakciónak. 


Elkészítésükről

Potpourrit manapság sok helyen lehet kapni, viszont a boltokban található keverékek főképp mesterséges anyagoknak köszönhetik az illatukat és a színüket. Mivel így nem sok közük van a valódi növényekhez, mágikus hatásuk is elenyésző. Viszont potpourrit készíteni nem nehéz, így ezt te magad is megteheted az otthonodban, a következő képen: 
  • Alapvető, mégis nagyon  fontos mozzanat: gyűjts össze minden hozzávalót. A növényi részeknél fontos, hogy teljesen szárazak legyenek, vagy a penészedés veszélyét kockáztatod. Ha egy recept valamilyen növény illóolaját írja elő, azt ne helyettesítsd a növénnyel, hacsak nem ajánlják külön.
  • Tegyél magad elé egy nagy tálat és rakd bele a hozzávalókat és jó alaposan keverd össze őket. Egy forrás szerint csak óvatosan szabad összekeverni őket, míg a másik szerint erőteljes mozdulatokkal, mintha tésztát dagasztanál. Én a gyengédebb módszert ajánlanám, ha fontos az, hogy felismerhetőek maradjanak az egyes összetevők, viszont ha nem, akkor mindent bele!
  • Ha illóolajakat is előírnak hozzá, akkor először keverd össze a száraz anyagokat, majd add hozzá az olajat és még egyszer jó alaposan dolgozd át.

Fixálókról:
Érdemes fixálókat adni a keverékekhez, melyeknek az a feladata, hogy segítsék az illat tovább való megőrződését. Ezenkívül az illóolajokat is úgy érdemes a potpourrihoz adni, ha előtte a fixálóban kevered el. Hat-nyolc csészényi szárított növényhez három teáskanál fixáló ajánlott.
Az egyik legkedveltebb fixáló a porított íriszgyökér, amit te magad is könnyen elkészíthetsz. Fogd egy írisznek (mindegy milyen fajta) a gyökerét, és vágd le róla a leveleket és a gyökérszőröket. Alaposan mosd meg, és reszeld le. Egy papírlapon terítsd szét a reszeléket, és tedd ki azt a napra száradni (nap híján alacsony hőmérsékleten, nyitott ajtó mellett a sütő is megteszi). Megszáradás után mozsárban porítsd el, és ilyen formában használd.
Egy másik lehetséges fixáló a citrusfélék (citrom, narancs, grapefruit, mandarin, stb.) héja. Ehhez most meg a gyümölcsöt, majd pucold meg. A friss héjról távolítsd el a fehér részt, a maradékot pedig aprítsd fel. Szárítsd az íriszgyökérhez hasonlóan (én szeretem a radiátorok tetejére is rárakni a citrusok héját száradni). Ezenkívül ezeknek a fajoknak az őrölt magjai is jók még fixálónak.

Pár dolog, amit még érdemes észben tartani:
  • Ha nem akarod a keverékedet azonnal felhasználni, akkor érdemes várni az elkészítés után kb. hat hetet. Általánosan ennyi szükséges ahhoz, hogy a növények illatai összeálljanak. Ezután szabadon fel lehet használni őket, viszont a potpourrik illata csak javul az idő múlásával (persze csak zárt edényben tartva), és nincs szavatossági idejük. Ha saját recepten dolgozol, akkor jó ha tudod, hogy a potpourri az elkészítés után legalább két hétig nem fogja elnyerni a végleges illatát.
  • A potpourrit érő napfény segíti az illatának felszabadulását, de így gyorsabban el is fogja azt veszteni, és vele együtt a színét is.
  • Ami mehet egy potpourriba: illatos növényi részek, szép levelek, kéregdarabok, szárított gyümölcsök, bogyók, virágszirmok és illóolajok. Az illóolajokkal viszont érdemes finoman bánni, vagy azok elnyomják a növények illatát.

Források:
Raven Womack: The Raven's Flight Book of Incense, Oils, Potions and Brews 
Judith Hawkins-Tillirson, Nancy Wasserman: Herbal Magick
Scott Cunningham,David Harrington Spell Crafts: Creating Magical Objects
Marian Singer Magick for the Wild Woman: A Sassy Spellbook for Women Who Want it All
Barbara Pleasant: The whole herb: for cooking, crafts, gardening, health, and other joys of life
Raven Womack: The Raven's Flight Book of Incense, Oils, Potions and BrewsJudith Hawkins-Tillirson,Nancy Wasserman: Herbal Magick
Scott Cunningham,David Harrington Spell Crafts: Creating Magical Objects
Viewing all 272 articles
Browse latest View live